GRACE FELLOWSHIP
Friday, July 21, 2017

Serving on Sundays

 
 

Greeters
July 

 2 - Darrell & Sonya Roth, Perry Underwood
 9 - Richard & Beverly Sparkmon, David Torbert
 
16 - Jayne & Keith Lindsay, Craig Stringer
23 - Adrian Beasley, Al Hawkins

30 - James Moore, Dean Stewart


Nursery Workers
July
 
2 - Sarah Floyd, Anne Meadows
  9
- Adrianna Mauriello, Diana Paynter
16 - Sarah Floyd, Deborah Miller
23 - Sarah Floyd, Anzie Ford
30 -Sarah Floyd, Adrianna Mauriello


Toddler Workers
July
  2 - Jennifer Tripp, Barbara Twilley  
  9 - Jennifer Tripp, Anthony Floyd  
16 -
Denise Bickers, Nondi Luther
23 - Jennifer Tripp - Lonnie Moore
30 - Jennifer Tripp - Anzie Ford


3 Year Old Workers
July
  2 - Shirlie Durameni, Beverly Sparkmon
  9
- Shirlie Durameni, Sonya Roth
16 - Shirlie Durameni, Amanda Lamanaco
23 - Amy Ferman,
30 - Shirlie Durameni, Jody Sandwick

 

4 & 5 Year Old Worker
July
  2
- Pat Gray Marissa Malone
  9 - Kim Cash, Skyler Slate
16 - Kim Cash, Myra Jackson

23 - Kim Cash, Arella Cash
30 - Kim Cash, Kim Cash


 
Pager Workers
July
  2 - Kathy Haynes  
  9
- David Torbert 

16 - Mike Daniel
23 -Tom Ertel
30 - Ray Warwick



Powerhouse Schedule for July
July 2 - Caleb Bell & Teens
July 9 - Deborah & Luke Miller
July16 - Carrie Human & Barry Clower
July 23 - Carol Kuhn & Linda McNeil  
July 30 - Caleb Bell & Teens

 

 

 * These volunteers need to be in the classroom by 10:15 a. m.

  *Thank you for serving in this ministry.

9:00 am Sunday Morning
Children & Youth Bible Study Teachers
 
Caleb Bell  - High School & Middle School - Game Room
Lisa Dalton - Children (Grade 1-3) - Classroom C4
Denise Bickers - Children  (Grade 4 & 5) - Classroom C9




 

Prayer Walk Ministry
July 
 
2 - Lynne & David Novak, Loydene Wilcoxson, Germaine Copeland
  9 - Diana & Jim Paynter, Loydene Wilcoxson, Linda Weaver
16 - Jim & Diana Paynter, Mallette Cook, Theressa Floyd
23 - Sonya & Darryl Roth, Lynne & David Novak,
30 - David Novak, Germaine & Everette Copeland
 

Ushers  
July
Gerald Torbert, Captain 
Jim Moore, Darryl Woodruff, Jonathan Human,
John Rhodes, Craig Stringer, Al Hawkins

July
Elder Assisting on Sunday
David Torbert, Joey Ward

 

 Hospitality Co-ordiantors
July
2 - Yvonne & Adriane Beasley, Pat Gray
      (Carter Small Group Food)
9 - Tommi Ward, Ashlie Miller, Kathy Haynes
       (Wilcoxson Small Group Food)
16 - Michelle Laud, Darlene Nicklow, Mallette Cook, Adrianna Mauriello
        
(JOY  Small Group Food)
23 - Beverly & Richard Sparkmon, Glyndell Ge
        (Cook/Sparkmon Small Group Food)

 

                 

               
Welcome Center
July 2
 
8:30 -   9:00 am - Darryl Woodruff,
10:00 - 10:30 am - Darryl Woodruff, Barbara Twilley 

July 9
8:30 -   9:00 am - Darryl Woodruff
10:00 - 10:30 am - Carol Smith, Trish Robinson

June 16
  8:30 -   9:00 am - Darryl Woodruff
10:00 - 10:30 am -
Michelle Laud

July 23
  8:30 -   9:00 am - Darryl Woodruff
10:00 - 10:30 am - Inez & Jim Cox
July 30
  8:30 -   9:00 am - Darryl Woodruff
10:00 - 10:30 am - Lonnie Moore

Grace Guides
July
  2 - Linda Weaver
  9 - Earl & Susie Porche'
16 - Michelle Laud
23 -
Joyce Slate
 30 -Carolyn Fears